O PLEMENI   - Šiperka (Schipperke)    

Zařazení: FCI sk.I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Standard: č.83

Originální název plemene: Schipperke 

Zkratka používaná v ČR: SIP

Země původu: Belgie

Původní využití : Hlídací

Využití dnes: Společník
Průměrná délka života : 12 - 15 let

Výška v kohoutku : 22 – 23 cm    

Šiperka je více méně miniatura černého ovčáckého psa.U nás i ve světě poměrně vzácná. S několika jedinci se setkáte na větších výstavách.  

         

   

 Historie:     
 Tihle příbuzní belgického ovčáka dostali svoje jméno podle menšího vzrůstu. "Schipperke" totiž znamená malý ovčák. Původ plemene se datuje do 17. století, oblibu našlo především u ševců.O dvě století později slavily šiperky úspěch díky královně Marii-Henrietě, která si je zamilovala. Přesný původ tohoto plemene není známý, ale písemné zprávy o něm pocházejí už ze středověku. Jeho původním domovem je Belgie, a někteří odborníci soudí, že jeho předkem je, dnes již vyhynulý, belgický ovčácký pes. Anatomií těla však velmi připomíná špice, proto jiní zastávají názor, že je potomkem některého plemene severských špiců, nebo že dokonce vznikl křížením špice a teriéra. Tento pes byl využíván k hubení krys a potkanů na selských dvorech a říčních nákladních člunech, a také zde sloužil jako výborný hlídací pes. Šiperka je i dnes velmi oblíbeným společníkem, a v Belgii patří k národním plemenům. Plemeno bylo velmi módní a populární.Dne 4.března 1888 byl založen Schipperke Club a stejného roku byl zformován plemenný standard. Roku 1930 Belgický král udělil klubu šiperek titul "Royal Schipperke club“. Do Velké Británie a Ameriky se dostal na konci 19. století a jeho klub byl založen v roce 1929. Toto plemeno je poměrně zdravé a není zatíženo žádnými dědičnými chorobami. Šiperka se vyznačuje skvělým zdravím a dožívá se vysokého věku. 

                                        

 

Všeobecný vzhled  

Šiperka je malý pes, jehož hlava je podobná hlavě lišky. Oči mají tmavohnědou barvu, jsou malé, oválné s živým pohledem. Uši jsou malé, mají trojúhelníkovitý tvar, a jsou vzpřímené. Tělo šiperky má hluboký hrudník, rovný hřbet a široká, silná bedra. Zvláštním znakem šiperek je to, že nemívají ocas. Vzácně se rodí bezocasé nebo častěji se kupírují. Díky stále se rozšiřujícímu zákazu kupírování v mnoha zemích se stále častěji setkáváme s šiperkami s ocáskem. Srst kolem krku vytváří hustý typický límec (ten je výraznější u psů než u fen).  Na zadní straně stehen je dlouhá a bohatá srst tvořící kalhotky. Jediná standardem povolená barva je černá. Šiperky dosahují hmotnosti 3 – 9 kg, žádoucí je ale rozpětí 4 – 7 kg.                          

  

 

Srst a barva srsti  

Srst je bohatá, krátká a tvrdá s měkkou podsadou. Na krku a šíji je delší a tvoří límec, který sahá až na hrudník. Na zadní straně stehen je srst šiperky rovněž delší. Zbarvení srsti je obvykle černé.

                                              

Povaha

Šiperka je velmi aktivní, živý, zvídavý a energický pes, velmi zvědavý a reaguje na cokoli neobvyklého, co se kolem něj děje. Přes svou malou velikost je velmi sebevědomý a odvážný pejsek. Je nenáročný, přizpůsobivý a poslušný. Šiperka je velice inteligentní, rychle se učí a nejraději ze všeho si hraje. Miluje děti, je s nimi úžasný kamarád a často spolu tvoří úspěšnou dvojici ve sportu i chvílích odpočinku. Je vzhledem ke své povaze a velikosti výborným rodinným pejskem a společníkem na výletech, ale i vhodným plemenem např. pro mladé začínající kynology. Šiperka je nepodplatitelným hlídačem, který zuřivě brání svůj revír. Je to pes velmi přizpůsobivý a nenáročný. Šiperka se velmi dobře umí přizpůsobit životnímu rytmu rodiny ve které žije. Je sice malá, ale na žádném výletě ji neudoláte. Stejně tak ráda s vámi bude jen tak doma, kontrolovat co děláte a nebo odpočívat na gauči.                                                                                                                    

 

Společenská charakteristika                                                                                  

Svému pánovi je tento psík velice věrný. Také k celé rodině se chová mile a přátelsky. Vůči cizím osobám je však zdrženlivý, a může se někdy projevovat až nepřátelsky. Při styku s jinými psy bývá absolutně bezkonfliktní a snášenlivý. Potíže mohou nastat pouze při držení dvou jedinců stejného pohlaví, ovšem jen do té doby, než si mezi sebou ujasní své pozice. Dobře snášenlivý je i s kočkami, hospodářskými i drobnými domácími zvířaty. Šiperka má veký jemnocit a schopnost rychle „prokouknout“situaci a pro nás lidi může představovat velkou pomoc.

                                                         

Vztah k dětem                       

Říká se, že šiperka je milovníkem dětí, chová se k nim velmi něžně a trpělivě. Šiperky totiž baví řádit a občas ztropit nějakou tu neplechu – stejně jako většinu dětí. Proto jim jsou těmi nejlepšími kamarády. Rozhodně je však potřeba dětem vysvětlit, že pes není jejich hračkou, a že má své potřeby, které se musí respektovat.


Výchova    

Šiperka je velice živý a bystrý psík s vrozenou poslušností. S jeho výchovou je nejlépe začít už ve štěněcím věku, potom z něj vyrůstá velmi přítulný a poslušný pes. Je to velmi učenlivý pes, nejraději ze všeho si hraje a proto je výtečným psem například pro agility.Výcvik musí být veden citlivě, s důrazem, je dobré nešetřit pochvalou či odměnou za splněný úkol. Dobrému výcvikovému programu a režimu je tento pes velice dobře přizpůsobivý.         

                                   

Držení

Šiperka nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Její malé rozměry, přítulnost, minimální péče o srst ji staví mezi vhodné psy pro chov v bytě. Srst stačí jedenkrát týdně vyčesat. Můžeme ji chovat i v domku se zahradou, kde může pobývat v dobře zateplené boudě.